Czemu służy rozkodowanie radia?
Fabryczne radia samochodowe są chronione kodami, które uniemożliwiają ich kradzież z deski rozdzielczej. Tak przynajmniej powinno być w teorii. W praktyce, rozkodowanie sprzętu audio nie sprawia problemów przeciętnemu złodziejowi. Kłopot mają natomiast kierowcy, którzy po przeprowadzonych pracach modyfikacyjnych – np. wymianie akumulatora – często muszą aktywować radio na nowo, podając kod. Niekiedy możemy go znaleźć w książce gwarancyjnej auta lub instrukcji obsługi radia. Co jednak w sytuacji, gdy kodu nie znamy?
Jak odzyskać kod?
W pierwszej kolejności, logiczną opcją wydaje się odwiedzenie ASO. Większość modeli odbiorników da się rozkodować po numerach VIN auta oraz danych, znajdujących się na obudowie radia. Serwisant, wpisując odpowiednie informacje do systemu komputerowego, może w ten sposób uzyskać informacje o kodzie. Może, ale nie musi. Niektóre modele radioodtwarzaczy nie posiadają bowiem programów odpowiednich do ich rozkodowania. Wówczas niezbędne okaże się odczytanie kodu z procesora.
Warsztat pomoże
Zabieg rozkodowania radia przy użyciu procesora możemy wykonać w nieautoryzowanych warsztatach i serwisach naprawczych. Wymaga to ingerencji w konstrukcję radia. Odpowiedni element zostaje wylutowany i podłączony do komputera, a po uzyskaniu upragnionego kodu wlutowany z powrotem. Cena za tego typu usługę nie powinna przekroczyć 100 zł. Specjalista może też zablokować opcję podawania kodu w przyszłości. Dzięki temu, już nigdy nie napotkamy na podobny problem.
Skuteczność rozkodowania
Właściwie nie ma samochodu, w którym radia nie dałoby się rozkodować. CAR-TECH wykonuje tę usługę dla około 1400 różnych modeli aut. Nie warto odgadywać kodu na własną rękę. Kilkukrotne podanie go w niewłaściwej konfiguracji może skutkować nieodwracalnym zablokowaniem procesora. Wówczas konieczna będzie wymiana radioodtwarzacza na nowy.