Objawy uszkodzenia wkładki do zamka. Co powinno Cię zaniepokoić?
Jeśli drzwi do samochodu nie chcą się otwierać, może oznaczać to dwie rzeczy. Uszkodzony jest albo kluczyk, albo zamek. Żeby poradzić sobie z każdą z tych sytuacji, trzeba do niej dostosować odpowiednie metody naprawy. To, z jakim typem usterki mamy do czynienia, da się poznać po określonych objawach.
Niewątpliwie prościej jest poradzić sobie z sytuacją, w której przyczyną problemów z drzwiami jest uszkodzenie kluczyka. Wystarczy po prostu dorobić sobie nowy egzemplarz. Aby uniknąć takich sytuacji, warto jednak dbać o ten element. Nie należy go na przykład używać do celów, do których pierwotnie nie jest przeznaczony, czyli na przykład do otwierania szklanych butelek.
Jakie problemy świadczą o defekcie zamka?
W bardziej skomplikowany sposób przedstawia się sprawa związana z uszkodzeniem zamka. Jedną z przyczyn, która może prowadzić do problemów z tym elementem, jest defekt wkładki, czyli metalowej części, do której wkłada się kluczyk. Jakie mogą być objawy problemów na tym tle?
Jednym z najczęstszych sygnałów jest to, że klucz, który zostaje włożony do zamka, nie chce się przekręcić. Taka sytuacja wcale nie musi więc oznaczać problemów z samym kluczem. Równie dobrze może dawać znać o zepsuciu wkładki. Innym przypadkiem jest ten, w którym utrudnione jest nie przekręcanie, lecz wyjmowanie zamka. Z niepokojącym sygnałem mamy do czynienia także wtedy, kiedy we wkładce znajduje się za dużo brudu, bądź gdy element ten zaczyna rdzewieć. Można to poznać po tym, że kiedy wyjmujemy kluczyk z zamka, pozostają na nim ślady korozji lub zanieczyszczeń.
Objawem uszkodzenia wkładki są też niecodzienne dźwięki, jakie wydaje zamek podczas przekręcania klucza. Należy do nich na przykład nadmierne chrzęszczenie. Ogółem o problemach z wkładką mogą świadczyć wszystkie sytuacje, w których korzystanie z zamka nie następuje gładko i bezproblemowo. Kłopotom takim da się jednak zaradzić za pomocą profesjonalnej naprawy, którą można przeprowadzić w naszej firmie.