Objawy uszkodzenia wkładki do zamka. Co powinno Cię zaniepokoić?

10 marca, 2021
zamek w samochodzie

Jeśli drzwi do samochodu nie chcą się otwierać, może oznaczać to dwie rzeczy. Uszkodzony jest albo kluczyk, albo zamek. Żeby poradzić sobie z każdą z tych sytuacji, trzeba do niej dostosować odpowiednie metody naprawy. To, z jakim typem usterki mamy do czynienia, da się poznać po określonych objawach.

Niewątpliwie prościej jest poradzić sobie z sytuacją, w której przyczyną problemów z drzwiami jest uszkodzenie kluczyka. Wystarczy po prostu dorobić sobie nowy egzemplarz. Aby uniknąć takich sytuacji, warto jednak dbać o ten element. Nie należy go na przykład używać do celów, do których pierwotnie nie jest przeznaczony, czyli na przykład do otwierania szklanych butelek.

Jakie problemy świadczą o defekcie zamka?

W bardziej skomplikowany sposób przedstawia się sprawa związana z uszkodzeniem zamka. Jedną z przyczyn, która może prowadzić do problemów z tym elementem, jest defekt wkładki, czyli metalowej części, do której wkłada się kluczyk. Jakie mogą być objawy problemów na tym tle?

Jednym z najczęstszych sygnałów jest to, że klucz, który zostaje włożony do zamka, nie chce się przekręcić. Taka sytuacja wcale nie musi więc oznaczać problemów z samym kluczem. Równie dobrze może dawać znać o zepsuciu wkładki. Innym przypadkiem jest ten, w którym utrudnione jest nie przekręcanie, lecz wyjmowanie zamka. Z niepokojącym sygnałem mamy do czynienia także wtedy, kiedy we wkładce znajduje się za dużo brudu, bądź gdy element ten zaczyna rdzewieć. Można to poznać po tym, że kiedy wyjmujemy kluczyk z zamka, pozostają na nim ślady korozji lub zanieczyszczeń.

Objawem uszkodzenia wkładki są też niecodzienne dźwięki, jakie wydaje zamek podczas przekręcania klucza. Należy do nich na przykład nadmierne chrzęszczenie. Ogółem o problemach z wkładką mogą świadczyć wszystkie sytuacje, w których korzystanie z zamka nie następuje gładko i bezproblemowo. Kłopotom takim da się jednak zaradzić za pomocą profesjonalnej naprawy, którą można przeprowadzić w naszej firmie.